ТЭМА: Ступені параўнання прыметнікаў (6 клас)

МЭТА: узнавіць веды пра словаўтварэнне і формаўтварэнне, выпрацаваць уменне выяўляць формы вышэйшай і найвышэйшай ступеняў параўнання.

ХОД УРОКА:

Вучэбны матэрыял з указаннем заданняў і алгарытм іх выканання

Рэкамендацыі да засваення матэрыялу

Час выка-нання

Мэта. Праверыць засваенне папярэдняга тэарэтычнага матэрыялу, узнавіць веды пра словаўтварэнне і формаўтварэнне

Запішыце ў сшытку дату, від работы (класная), тэму ўрока

2 мін.

НЭ-1

Заданне 1.

 

1.     Якімі бываюць прыметнікі ў залежнасці ад значэння?

2.     Што абазначаюць якасныя прыметнікі?

3.     Якія прыметнікі могуць утвараць ступені параўнання?

4.     З якімі словамі спалучаюцца якасныя прыметнікі?

 

Заданне 2. (3 балы)

Праца з тэкстам.

У асеннім уборы

Прагалінка ў лесе, на якой я сеў адпачыць, была вельмі маляўнічай. У рознакаляровых сукенках стаялі на касагорах маладыя асінкі з бярозкамі. Пасярод гэтага стракатага ўбрання красаваліся старая асіна з елкай. Абодва дрэвы былі яшчэ ў поўнай сіле і прыгажосці. Асабліва прыгожай была барвова-чырвоная асіна. Яна так уся і зіхацела на сонцы. Далей цёмнай сцяной узнімаўся стары хваёвы лес.

Р.Ігнаценка

1) Прачытаць тэкст, выпісаць у слупок усе прыметнікі ў той форме, ў якой яны стаяць ў тэксце. (1 бал)

2) Над якаснымі прыметнікамі указаць іх род, лік, склон у тэксце. (1 бал)

3) Ад выпісаных прыметнікаў (калі можна) утварыце новыя формы слоў пры дапамозе суфіксаў -эйш-,

-ейш-, -ш- і далучыць да іх словы самы, больш, менш. (1 бал)

 

ФІЗКУЛЬТХВІЛІНА

 

 

 

Адказаць настаўніку

 

 

 

 

 

 

Самастойная праца (самакантроль). Пасля выканання, праверце заданне па кантрольнаму лісту адказаў. Балы пастаўце ў ліст кантролю.

 

5 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мін.

Мэта. Навучыцца выяўляць формы вышэйшай ступені параўнання, правільна ўжываць прыметнікі вышэйшай ступені параўнання з назоўнікамі або займеннікамі

НЭ-2

Заданне 1.

Разгледзьце табліцу, змешчаную на дошцы.

Ступені параўнання прыметнікаў

Вышэйшая

Найвышэйшая

простая

складаная

простая

складаная

-ейш-

(-эйш-),

-ш-

больш, менш

Най- + -ейш-(-эйш-),

Най- + -ш-

Самы (самая, самае, самыя), найбольш, найменш

- У чым узаемасувязь апошняга задання (№3) да тэкста “У асеннім уборы” з матэрыялам табліцы?

Заданне 2.

1) Прачытайце матэрыял §36 (с. 200-201)

2) практ.313 (вусна)

- Як можа выяўляцца прымета, уласцівая прадметам?

-Як утвараецца простая вышэйшая ступень параўнання прыметнікаў?

- Як утвараецца складаная форма вышэйшай ступені параўнання прыметнікаў?

- Чым беларуская мова выразна адрозніваецца ад рускай?

Заданне 3.

Рознаўзроўневыя заданні (на выбар):

1 узровень – практ.316 (4 балы)

2 узровень – практ.317 (6 балаў)

3 узровень – практ.318 (10 балаў)

 

 

 

 

 

Заданне 4. (10 балаў)

Запісаць прыметнікі ў пачатковай форме:

Горшы, весялейшы, дужэйшы, драбнейшая, большы, смачнейшы, меншы, радаснейшая, лепшы, старэйшы.

 

 

 

 

 

Заданне 5. (10 балаў)

Перакласці сказы на беларускую мову.

Мальчишка был двумя годами старше Саши и гораздо сильнее его. Молоко богаче других продуктов солями кальция, магния, фосфора и калия, необходимых для зубов и нервных клеток.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ФІЗКУЛЬТХВІЛІНА

 

Самастойная праца

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Работа з падручнікам.

Работа ў парах (узаемаправерка)

 

 

 

 

 

 

Індывід. работа (самакантроль).  Толькі пасля выканання заданняў 3, 4, 5, зверцеся з кантрольным лістом адказаў.

Балы пастаўце ў ліст кантролю

 

Індывід. работа (самакантроль). Пасля выканання, праверце заданне па кантрольнаму лісту адказаў.

Балы пастаўце ў ліст кантролю.

Самастойная праца (самакантроль)

Выкарыстоўвайце руска-беларускі слоўнік.

Паўтарыце правіла на стар.146, звярніце ўвагу на апошні абзац правіла на стар.201. Пасля выканання, праверце заданне па кантрольнаму лісту адказаў. Балы пастаўце ў ліст кантролю.

 

2 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

9 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мін.

Мэта. Навучыцца выяўляць формы найвышэйшай ступені параўнання прыметнікаў

НЭ-3

Заданне 1.

Выканаць практ.321 (вусна)

- Вызначце, ці можна ўтварыць ступені параўнання ад якасных прыметнікаў. Калі можна, то растлумачце, як яны ўтвараюцца.

Заданне 2.

Праца са змешчанай на дошцы табліцай “Ступені параўнання прыметнікаў”.

1) На матэрыяле табліцы пабудуйце правіла “Найвышэйшая ступень параўнання”

2) Прачытайце правіла на стар.204-205

Заданне 3.

Практ.322 (пісьмова) (8 балаў)

 

Заданне 4.

Практ.323 (пісьмова) (2 балы)

Работа ў парах (узаемаправерка)

 

 

 

Работа ў парах (узаемакантроль)

 

 

Работа з падручн.

Самастойная праца. Толькі пасля выканання заданняў 3, 4, зверцеся з кантрольным лістом адказаў. Балы пастаўце ў ліст кантролю.

 

4 мін.

 

 

 

 

5 мін.

 

 

 

 

 

5 мін.

 

 

9мін.

 

 

НЭ-4

Падлічыце агульную суму балаў. Пастаўце сабе адзнаку за ўрок, зыходзячы з прапанаванай сістэмы ацэньвання:

1 – 8 балаў     – “1”

9 – 12 балаў   – “2”

13 – 16 балаў – “3”

17 – 20 балаў – “4”

21 – 24 балы  – “5”

25 – 28 балаў – “6”

29 – 32 бала   – “7”

33 – 36 балаў – “8”

37 – 40 балаў – “9”

41 – 43 балы  – “10”

 

Дамашняе заданне: §36, практ.325 (вусна)

Максімальная колькасць балаў за ўрок – 43 балы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запісаць у дзённік

1 мін.

НЭ-5

Выніковы кантроль:

На асобным лісціку

Пасля выканання, здаць сшыткі настаўніку

8 мін.

НЭ-6

Рэфлексія:

На асобным лісціку

Запоўніць і здаць настаўніку

1 мін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Ліст кантролю                       Прозвішча, Імя___________________

НЭ-1

НЭ-2

НЭ-3

Агульная колькасць балаў

Адзнака за ўрок

Заданне 2

Заданне 3

Заданне 4

Заданне 5

Заданне 3

Заданне 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Ліст кантролю                       Прозвішча, Імя___________________

НЭ-1

НЭ-2

НЭ-3

Агульная колькасць балаў

Адзнака за ўрок

Заданне 2

Заданне 3

Заданне 4

Заданне 5

Заданне 3

Заданне 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Ліст кантролю                       Прозвішча, Імя___________________

НЭ-1

НЭ-2

НЭ-3

Агульная колькасць балаў

Адзнака за ўрок

Заданне 2

Заданне 3

Заданне 4

Заданне 5

Заданне 3

Заданне 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Ліст кантролю                       Прозвішча, Імя___________________

НЭ-1

НЭ-2

НЭ-3

Агульная колькасць балаў

Адзнака за ўрок

Заданне 2

Заданне 3

Заданне 4

Заданне 5

Заданне 3

Заданне 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Ліст кантролю                       Прозвішча, Імя___________________

НЭ-1

НЭ-2

НЭ-3

Агульная колькасць балаў

Адзнака за ўрок

Заданне 2

Заданне 3

Заданне 4

Заданне 5

Заданне 3

Заданне 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Ліст кантролю                       Прозвішча, Імя___________________

НЭ-1

НЭ-2

НЭ-3

Агульная колькасць балаў

Адзнака за ўрок

Заданне 2

Заданне 3

Заданне 4

Заданне 5

Заданне 3

Заданне 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рэфлексія

На ўроку мне:

Спадабалася…

Не спадабалася…

1.

 

2.

 

3.

 

1.

 

2.

 

3.

 

 

Рэфлексія

На ўроку мне:

Спадабалася…

Не спадабалася…

1.

 

2.

 

3.

 

1.

 

2.

 

3.

 

 

Рэфлексія

На ўроку мне:

Спадабалася…

Не спадабалася…

1.

 

2.

 

3.

 

1.

 

2.

 

3.

 

 

Рэфлексія

На ўроку мне:

Спадабалася…

Не спадабалася…

1.

 

2.

 

3.

 

1.

 

2.

 

3.

 

 

Рэфлексія

На ўроку мне:

Спадабалася…

Не спадабалася…

1.

 

2.

 

3.

 

1.

 

2.

 

3.

 

 

Выніковы кантроль

Утварыце ад наступных прыметнікаў усе магчымыя формы вышэйшай і найвышэйшай ступені параўнання:

Сціплы, цёплы, малы, моцны, салодкі.

Узор выканання:

Мудры – мудрэйшы, больш (менш) мудры, наймудрэйшы, самы (найбольш) мудры.

 

 

Выніковы кантроль

Утварыце ад наступных прыметнікаў усе магчымыя формы вышэйшай і найвышэйшай ступені параўнання:

Сціплы, цёплы, малы, моцны, салодкі.

Узор выканання:

Мудры – мудрэйшы, больш (менш) мудры, наймудрэйшы, самы (найбольш) мудры.

 

 

Выніковы кантроль

Утварыце ад наступных прыметнікаў усе магчымыя формы вышэйшай і найвышэйшай ступені параўнання:

Сціплы, цёплы, малы, моцны, салодкі.

Узор выканання:

Мудры – мудрэйшы, больш (менш) мудры, наймудрэйшы, самы (найбольш) мудры.

 

 

Выніковы кантроль

Утварыце ад наступных прыметнікаў усе магчымыя формы вышэйшай і найвышэйшай ступені параўнання:

Сціплы, цёплы, малы, моцны, салодкі.

Узор выканання:

Мудры – мудрэйшы, больш (менш) мудры, наймудрэйшы, самы (найбольш) мудры.

 

Выніковы кантроль

Утварыце ад наступных прыметнікаў усе магчымыя формы вышэйшай і найвышэйшай ступені параўнання:

Сціплы, цёплы, малы, моцны, салодкі.

Узор выканання:

Мудры – мудрэйшы, больш (менш) мудры, наймудрэйшы, самы (найбольш) мудры.

 

Выніковы кантроль

Утварыце ад наступных прыметнікаў усе магчымыя формы вышэйшай і найвышэйшай ступені параўнання:

Сціплы, цёплы, малы, моцны, салодкі.

Узор выканання:

Мудры – мудрэйшы, больш (менш) мудры, наймудрэйшы, самы (найбольш) мудры.

Кантрольны ліст адказаў

НЭ-1

Заданне 2

1), 2), 3)

 

1)

2)

3)

Асеннім

 

 

Маляўнічай

ж.р., адз.л., Т.скл.

самай маляўнічай

Рознакаляровых

мн.л., М.скл.

самых рознакаляровых

Маладыя

мн.л., Н.скл.

маладзейшыя, самыя маладыя

Стракатага

н.р., адз.л., Р.скл.

самага стракатага

Старая

ж.р., адз.л., Н.скл.

старэйшая, самая старая

Поўнай

ж.р., адз.л., Т.скл.

паўнейшай, самай поўнай

Прыгожай

ж.р., адз.л., Т.скл.

прыгажэйшай, самай прыгожай

Барвова-чырвоная

ж.р., адз.л., Н.скл.

барвова-чырванейшая, самая барвова-чарвонвя

Цёмнай

ж.р., адз.л., Т.скл.

цямнейшай, самай цёмнай

Стары

м.р., адз.л., Н.скл.

старэйшы, самы стары

Хваёвы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кантрольны ліст адказаў

НЭ-2

Заданне 3

 

1 узровень (практ.316)

Ласкавейшая – ласкавы

Слязлівейшая – слязлівы

Балеснейшая – балесны

 

2 узровень (практ.317)

Вялікі – большаю

Смачны – смачнейшай

Добры – лепшага

Ціхі – цішэй

 

3 узровень (практ.318)

Прыгажэйшых за беларускія

Спакайнейшым за бацьку

Большы за гару

Больш за май шчаслівага

 

Заданне 4

Горшы (дрэнны), весялейшы (вясёлы), дужэйшы (дужы), драбнейшая (дробны), большы (вялікі), смачнейшы (смачны), меншы (малы), радаснейшая (радасны), лепшы (добры), старэйшы (стары).

 

Заданне 5.

Мальчишка был двумя годами старше Саши и гораздо сильнее его. (Хлапчук быў на два гады старэйшы за Сашу і намнога дужэйшы за яго.) Молоко богаче других продуктов солями кальция, магния, фосфора и калия, необходимых для зубов и нервных клеток. (Малако багацейшае за іншыя прадукты на солі кальцыю, магнію, фосфару і калію, якія неабходны для зубоў і нервовых клетак.)

 

НЭ-3

Заданне 3 (Практ.322)

Шчаслівы – найшчаслівейшы, самы шчаслівы

Малады – наймаладзейшы, самы малады

Таварыскі – самы таварыскі

Добры – найлепшы, самы добры

Пяшчотны – самы пяшчотны

Цікавы – найцікавейшы, самы цікавы

Шырокі – найшырэйшы, самы шырокі

Багаты – найбагацейшы, самы багаты

 

Заданне 4 (Практ.323)

Самую звонкую

Самай прыгожай

Самаю мілай

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АДКАЗЫ

на выніковы кантроль

 

Сціплы – больш (менш) сціплы, самы (найбольш) сціплы;

 

Цёплы – цяплейшы, больш (менш) цёплы, найцяплейшы, самы (найбольш)цёплы;

 

Малы – меншы, больш (менш) малы, найменшы, самы (найбольш) малы;

 

Моцны – мацнейшы, больш (менш) моцны, наймацнейшы, самы (найбольш) моцны;

 

Салодкі – саладзейшы, больш (менш) салодкі, найсаладзейшы, самы(найбольш) салодкі.

Сайт создан в системе uCoz